Events - SloMoCo
15296
page-template-default,page,page-id-15296,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Spring Phase Timetable

All times are EST/EDT (New York, USA). Exact times may shift slightly to accommodate breaks and setup requirements.

Date + time Presenters Project Format
March 4th
16:30-17:30 Jessica Rajko Opening Invited Talk presentation
17.30-18.00 Ilze Briede (Kavi), Emory Martin,  Rene Carmichael, Michael Palumbo (ThisPatcher) The PlaceHolder Group performance
18.30-19.00 Garrett Laroy Johnson Welcome to SloMoCo presentation
April 9th
14.00-15.00 Quran Karriem + Rebecca Uliasz GVNC presentation
15.00-16.00 Unstructured Conversation social!
April 16th
13.30-14.00 Preshow: April 30th presenters Manifold previews
14.00-14.20 Liat Berdugo Internet Aerobics async work showing
14.20-14.40 Fernando Gregório Firebird presentation
14.40-15.00 Lydia Jessup Emergent Infrastructures presentation
15.20-15.40 Emil Berzen & Cumhur Erkut SwooshBrush presentation
15.40-16.00 Q&A presentation
April 30th
11.30-13.30 Selwa Sweidan + Nina Sarnelle TOUCH EXPERIMENTS workshop
13.30-14.00 Preshow: May 14 Presenters Manifold previews
14.00-14.20 Marcel Zaes Traces of Noise performance
14.20-14.40 Fidelia Lam Hello? presentation
14.40-15.00 Xavier Nokes They Told Stories performance
15.00-15.20 Ilze Briede (Kavi), Emory Martin,  Rene Carmichael, Michael Palumbo (ThisPatcher) Placeholder performance
15.20-15.40 Q & A
16.00-18.00 Morgan Mueller + Rashida Kamal Strange Objects workshop
May 14th
11.30-13.30 Vilelmini Kalampratsidou, Katerina El Raheb, Marina Stergiou, Pandelis Diamantides From Data to Artistic Creations workshop
13.30-14.00 Preshow: May 28 Presenters Manifold previews
14.00-14.20 Xavier Nokes, Ri Lindegren, Pavan Turaga, Max Bernstein + Olivia Hernandez [ALT]SOLAS presentation
14.20-14.40 Brandon Sward Wild Wild West presentation
14.40-15.00 Luke Fischbeck, Selwa Sweidan, Dana Dal Bo, and Curtis Tamm FIELD GUIDE presentation
15.00-15.20 Lisa Jamhoury Datagrams presentation
May 19th
14.00-15.30 Jessica Rajko, Teoma Naccarato, John Maccallum Provocations ’18 Discussion panel
May 28th
11.30-13.30 Yoav Bergner, Willie Payne, Kayla DesPortes, Kathleen McDermott MOCO Edu workshop
13.30-14.00 [break]
14.00-14.20 Thembi Rosa + João Tragtenberg Corpos Sonoros presentation
14.20-14.40 Megan Young Studio Sign Stealing performance
14.40-15.00 Richard Haley + Mary Elizabeth Anderson Sungazing in 2021 async work showing
15.00-15.40 Georges Gagneré +INReV Team INREV performance + presentation
15.40-16.00 Nuntinee Tansrisakul + Yuguang Zhang FRAMES performance
16.00-16.20 Erin Cuana (Nire) + Laura Stinger Channel.Channel performance lecture